Visai neseniai savo socialinės medijos paskyrose rašiau, kad neprognozuoju Europoje antro tokio pat griežto karantino kaip pirmosios Covid bangos metu. Štai dar vienas argumentas, kodėl Europa antros Covid-19 bangos metu nesiims griežtų karantino priemonių: nepaisant gana ženklaus naujų Covid susirgimų prieaugio Europoje, mirtingumas nuo Covid viruso nedidėja ir yra kontroliuojamas.
 
Galima pateikti du konkrečius pavyzdžius: Ispanija ir Prancūzija. Abiejose valstybėse pastaruoju metu fiksuojamas ženklus naujų Covid susirgimų prieaugis, tačiau naujų mirčių nuo Covid viruso skaičius išlieka stabiliai žemas. Turime daugiau medicininės informacijos apie Covid-19 virusą, ES medikai identifikuoja šiuo metu egzistuojančius vaistus, kurie padeda sušvelninti Covid-19 poveikį organizmui – žiūrint į naujų mirčių nuo Covid viruso dinamiką Ispanijoje ir Prancūzijoje, ES medikų pastangos ir sukauptos žinios apie veiksmingus vaistus kovoje su virusu davė rezultatą.
 
Nedidėjanti naujų mirčių nuo Covid viruso dinamika dar kartą leidžia daryti prielaidą, kad šį kartą Europa nebus linkusi eiti griežto karantino režimo keliu. Labiausiai tikėtinas karantino variantas daugumoje ES valstybių – segmentinės ir tikslingos karantino priemonės, kurios būtų nukreiptos į Covid viruso klasterius (pvz. atskiros gyvenamosios vietos, atskiros įmonės kur fiksuojama daug susirgimų) – tokia strategija leistų kontroliuoti viruso plitimą su mažiausiosiomis pasekmėmis ekonomikai.
 
Konkretus pavyzdys: ryšium su dideliu naujų Covid susirgimų skaičiaus augimu, šiuo metu Prancūzijos valdžia svarsto naujas priemones, kurios padėtų sumažintų Covid susirgimų dinamiką. Tačiau svarstoma imtis tikslinių priemonių, o ne uždarinėti visos ekonomikos. Pavyzdžiui, vienas iš galimų siūlymų gali paliesti Paryžių, o naujos priemonės Paryžiuje gali būti panašios į tas, kurių ėmėsi Marselio miestas: (1) kaukių dėvėjimas yra privalomas visur; (2) barų ir restoranų darbo laikas sutrumpintas iki 23 val.
 
Kaip ir rašiau anksčiau, nepaisant daugumoje ES valstybių fiksuojamo naujų Covid atvejų šuolio, Lietuvos eksportuotojai neturėtų stipriai panikuoti – antrą kartą ES ekonomika nebus taip stipriai uždaryta kaip kovo-balandžio mėnesiais.