Lietuvos statistikos departamentas kas mėnesį atlieka Lietuvos vartotojų lūkesčių apklausą, duomenys yra renkami kiekvieno mėnesio 1-15 d. Spalio 1-15 d. Lietuvoje jau buvo fiksuojamas labai ženklus naujų Covid atvejų prieaugis. Worldometer duomenimis, spalio 1 d. naujų Covid atvejų septynių dienų slankusis vidurkis Lietuvoje siekė 102 atvejus, o spalio 15 d. – jau 162 atvejus.
Kaip išaugę Covid susirgimo mastai paveikė Lietuvos vartotojų nuotaikas?
Spalio mėnesį Lietuvos vartotojų lūkesčiai netgi pagerėjo: vartotojų pasitikėjimo rodiklis pirmą kartą nuo šių metų vasario tapo teigiamas ir buvo netgi didesnis nei kovo mėnesį. Kitaip sakant, Lietuvos vartotojų nuotaikos spalį buvo netgi geresnės nei Covid epidemijos pradžioje. Lietuvos vartotojų lūkesčiai spalį buvo geriausi per pastaruosius 8 mėnesius.
Spalį Lietuvos gyventojai toliau gerino situacijos darbo rinkoje prognozes: spalį Lietuvos gyventojų nuomonė apie šalies darbo rinkos perspektyvas buvo geriausia per pastaruosius 7 mėnesius.
Spalį Lietuvos gyventojai taip pat pagerino savo finansinės padėties prognozes: finansų padėties prognozės spalį buvo geriausios per visus 2020 m.
Spalį Lietuvos gyventojai taip pat pagerino nuomonę apie Lietuvos ekonomikos perspektyvas. Spalį Lietuvos gyventojų nuomonė apie Lietuvos ekonomikos perspektyvas buvo triskart geresnė nei kovo mėnesį, kada Lietuvoje prasidėjo pirmoji Covid banga. Gyventojų nuomonė apie Lietuvos ekonomikos perspektyvas spalį buvo geriausia per paskutinius 8 mėnesius.
Kol kas vienintelis momentas, kur galima įžvelgti šiokį tokį antros Covid bangos poveikį Lietuvos vartotojų lūkesčiams, yra gyventojų nusiteikimas leisti pinigus stambiems pirkiniams. Spalį Lietuvos vartotojų planai dėl išlaidų stambiems pirkiniams buvo atsargiausi per pastaruosius tris mėnesius.
Taigi, bent jau kol kas statistikoje nematome požymių, kad antroji Covid banga stipriai pakirstų Lietuvos vartotojų lūkesčius, nuo kurių labai priklauso vartojimo apsukos Lietuvoje. Panašu, kad Lietuvos vartotojai priprato prie Covid susirgimų bangavimo ir tapo psichologiškai atsparesni Covid virusui. Jeigu lapkritį ir gruodį Lietuvos vartotojų lūkesčiai stipriai nepablogės, ketvirtą ketvirtį mažmeninės prekybos rezultatai Lietuvoje gali būti ne tokie prasti kaip šiuo metu įsivaizduojama (bet bus prastesni nei trečią ketvirtį dėl karantino režimo).