Jungtinė tapo pirmąja valstybe, kuri patvirtino vakciną nuo Covid-19 viruso – Jungtinės Karalystės reguliatorius patvirtino Pfizer ir BioNTech sukurta vakciną. Kodėl tai yra itin svarbi naujiena ne tik Jungtinės Karalystės, bet ir Europos Sąjungos ekonomikai?

Naujienos apie vakcinų sertifikavimą ir vakcinavimo pradžią 2021 m. turės didžiulį poveikį Europos ekonomikos atsigavimui – praktiškai vakcinavimo pradžia bus atspirties taškas rimtam ir tvariam ES ekonomikos atsigavimui. Kodėl? Todėl kad viena esminių problemų, kuri šiuo metu riboja ES ekonomikos atsigavimą nuo Covid-19 pasekmių yra susijusi su atsargiais ES įmonių ir vartotojų lūkesčiais. ES įmonių ir vartotojų atsargumą puikiai parodo Europos centrinio banko (ECB) statistika apie euro zonos vartotojų ir įmonių indėlių bankuose dinamiką:

  • 2020 m. spalį euro zonos gyventojų indėliai bankuose pasiekė istorinį maksimumą ir sudarė 8,2 trln. EUR. Spalį metinis euro zonos gyventojų indėlių bankuose augimo tempas buvo didžiausias nuo pandemijos pradžios ir siekė 7,18 proc. Tai reiškia, kad šiuo metu euro zonos vartotojų orientacija į taupymą yra didžiausia nuo pat pandemijos pradžios. Nuo 2020 m. vasario mėnesio euro zonos gyventojai į bankus sunešė lygiai 400 mlrd. EUR indėlių. Kuo didesnė vartotojų orientacija į taupymą, tuo blogesni yra vartojimo rodikliai, tuo lėtesnis yra ir ekonomikos atsigavimas (trumpu laikotarpiu).
  • Panašiai atrodo ir euro zonos įmonių indėlių bankuose dinamika. ECB duomenys rodo, kad 2020 m. spalį euro zonos įmonių indėliai bankuose pasiekė istorinį maksimumą ir sudarė 3,1 trln. EUR. Spalį metinis euro zonos įmonių indėlių bankuose augimo tempas buvo didžiausias nuo pandemijos pradžios ir siekė net 19,6 proc. Tai reiškia, kad šiuo metu euro zonos įmonių orientacija į taupymą yra didžiausia nuo pat pandemijos pradžios. Nuo 2020 m. vasario mėnesio euro zonos įmonės į bankus sunešė lygiai 511 mlrd. EUR indėlių. Kuo didesnė įmonių orientacija į taupymą, tuo lėčiau įmonės samdo naujus darbuotojus ir tuo lėčiau įmonės investuoja į plėtrą, o tai vėlgi reiškia lėtesnį ekonomikos augimą.

Pagrindinė problema, kuri skatina ES įmones ir vartotojus taupyti, yra neapibrėžtumas dėl Covid viruso perspektyvų, stipri antroji viruso banga, kuri rudenį užklupo Europos kontinentą, bei daugelyje ES valstybių pakartotinai įvestos karantino priemonės.

Atitinkamai, pozityvios naujienos apie vakcinos (vakcinų) sertifikavimą bei apie vakcinavimo pradžią stipriai sumažins neapibrėžtumo lygį tarp ES vartotojų ir įmonių – ir paskatins vartotojus labiau orientuotis į vartojimą, o verslą labiau orientuotis į investicijas ir naujų darbo vietų kūrimą. Didesnis vartojimas ir didesnės investicijos atitinkamai paspartins ES ekonomikos atsigavimo nuo Covid-19 viruso pasekmių tempą. Praktiškai vakcinavimo pradžia Europos ir bus tas atspirties taškas, nuo kurio prasidės tvarus ES ekonomikos atsigavimas.