Šiandien Lietuvos statistikos departamentas paskelbė Lietuvos vartotojų lūkesčių rezultatus už 2021 m. sausį. Tai labai svarbi informacija – sausio mėnesio vartotojų lūkesčių rodiklis leidžia suprasti koks yra vartotojų pesimizmo/optimizmo lygis šių metų pradžioje, kokios yra trumpo laikotarpio Lietuvos vartojimo perspektyvos ir svarbiausia – kaip Lietuvos vartotojai reaguoja į šalyje įvestą antrą karantiną.

Netikėta, bet skaičiai yra pozityvūs: nors Lietuvoje antras griežtas karantino režimas buvo įvestas 2020 m. gruodžio 16 d., tiek 2020 m. gruodį, tiek ir 2021 m. sausį Lietuvos vartotojų nuotaikos gerėjo. Kalbant apie Lietuvos vartotojų lūkesčių indekso komponentus, reikia atkreipti dėmesį į kelis svarbius šio rodiklio komponentus:

  • 2021 m. sausį Lietuvos vartotojai gana reikšmingai pagerino savo nuomonę apie Lietuvos darbo rinkos perspektyvas. Gyventojų nuomonė apie darbo rinkos perspektyvas sausį buvo geriausia per pastaruosius 3 mėnesius.
  • Nepaisant griežto karantino, Lietuvos vartotojai 2021 m. sausį ir toliau gerino nuomonę apie savo esamą finansinę padėtį. Lietuvos vartotojų nuomonė apie savo esamą finansinę padėtį 2021 m. sausį buvo netgi geresnė nei 2020 m. sausį, kai Lietuvoje dar net neprasidėjo Covid-19 epidemija. 2021 m. sausį Lietuvos vartotojų nuomonė apie savo esamą finansinę padėtį buvo geriausia per visą 2020 m. sausio-2021 m. sausio laikotarpį.
  • Analogiškai, Lietuvos vartotojai 2021 m. sausį pagerino nuomonę ir apie savo finansų padėties perspektyvas. 2021 m. sausį Lietuvos vartotojų nuomonė apie savo finansų padėties perspektyvą buvo geriausia per visą 2020 m. sausio-2021 m. sausio laikotarpį.
  • Šių metų sausį Lietuvos vartotojai taip pat pagerino savo nuomonę apie Lietuvos ekonomikos perspektyvas. 2021 m. sausį vartotojų nuomonė apie Lietuvos ekonomikos perspektyvas buvo geriausia per pastaruosius 3 mėnesius.

Ką šio rodiklio rezultatai reiškia Lietuvai?

  1. Sausio mėnesio Lietuvos vartotojų lūkesčių rezultatai rodo, kad Lietuvos vartotojai išlieka atsparūs antrai Covid bangai – tiek optimizmo lygio atžvilgiu, tiek ir finansų būklės atžvilgiu.
  2. Antras karantinas neišmušė iš vėžių Lietuvos vartotojų. Gali būti, kad tam įtakos turėjo pozityvios naujienos apie vakcinų nuo Covid sertifikavimą Europoje, o gali būti, kad Lietuvos vartotojai priprato prie Covid viruso ir mažai reaguoja į Covid susirgimų šuolius.
  3. Toliau lieku prie nuomonės, kad Lietuvos vartojimas yra puikiai pasiruošęs atsigavimui. Kai tik bus panaikintos karantino priemonės ir žmonės galės laisvai apsipirkinėti, reikia laukti didelio ne maisto prekių (ne pirmo būtinumo prekių) vartojimo šuolio Lietuvoje. Pozityvūs Lietuvos vartotojų lūkesčiai rodo, kad žmonės yra pasiruošę leisti pinigus vartojimui.
  4. Lietuvos mažmeninės prekybos rinkos atsigavimas po antrojo karantino bus labai panašus į atsigavimą po pirmojo karantino, o gali būti netgi spartesnis, turint omenyje pozityvius Lietuvos vartotojų lūkesčius. Panaikinus karantiną, kelių mėnesio bėgyje vartojimo apsukos Lietuvoje gali viršyti 2019 m. lygį. Manau, kad taip ir bus.
  5. Kadangi Lietuvos vartotojų nuotaikos gerėja, bet dėl karantino režimo žmonės negali fiziškai apsipirkinėti ne maisto prekių parduotuvėse, 2021 m. pradžioje reikia laukti didelio online mažmeninės prekybos šuolio.