Kaip ir minėjau savo ankstesniuose komentaruose, ne visi didieji Lietuvos ekonomikos sektoriai patirs sunkų antros Covid bangos poveikį, ir tai dar kartą patvirtina Lietuvos pramonės rezultatai spalį. Statistikos departamento duomenys rodo, kad atmetus naftos produktų gamybą, šių metų spalį, lyginant su 2019 m. spaliu, Lietuvos apdirbamosios pramonės produkcijos apimtys išaugo 4,5 proc. Nuo Covid-19 pandemijos pradžios sparčiau Lietuvos pramonės gamyba augo tik rugpjūtį (+5,8 proc.). Beje, 2020 m. sausį-spalį Lietuvos apdirbamosios pramonės (be naftos) gamybos apimtys 1 proc. viršija 2019 m. sausio-spalio rezultatą.

Priežastys, dėl kurių nuo eksporto rinkų stipriai priklausanti Lietuvos pramonė didina gamybos apimtis, lieka iš esmės tokios pačios, kaip ir anksčiau:

  • Paklausos atsigavimas už ES ribų, pirmiausiai Kinijoje, kur 2020 m. spalį metinis mažmeninės prekybos apyvartos augimas paspartėjo iki 4,3 proc. Tai tempia į viršų Europos pramonės rezultatus, o reiškia Lietuvos gamintojai gauna daugiau kontraktinių užsakymų;
  • Artėjantis Brexit. Išliekantis neapibrėžtumas dėl Brexit formos (kietasis arba minkštasis) skatina ES gamintojus didinti prekių Jungtinės Karalystės rinkoje atsargas – o ES gamintojams didinant gamybos į sandėlį apimtis, vėlgi daugiau užsakymų sulaukia ir Lietuvos prekių eksportuotojai;
  • ES gamintojų bandymai išsilaikyti pasauliniuose eksporto rinkose ir priimami sprendimai mažinti eksportuojamų prekių kainas. Eurostat skaičiai rodo, kad rugsėjį euro zonos pramonės už ES ribų eksportuojamos produkcijos kainos sumažėjo 3 proc. – labiausiai per visus 2020 m. Tai naudinga Lietuvos eksportuotojams, kadangi ES gamintojams mažinant eksporto kainas, jie yra labiau linkę ieškoti mažesnių gamybos kaštų variantų kitose ES valstybėse ir kelti dalį gamybos operacijų, pavyzdžiui, į Lietuvą.

Taigi, kaip ir visoje euro zonoje, ketvirtą ketvirtį matysime dviejų greičių Lietuvos ekonomikos ciklą: stiprūs pramonės rezultatai ir dėl karantino priemonių poveikio silpnesnius vidaus vartojimo rodiklius. Bet bendrai paėmus, dėl atsigaunančios paklausos už ES ribų Lietuvos BVP rezultatas ketvirtą šių metų ketvirtį gali būti ne toks prastas, kaip šiuo metu manoma.