Didžiausios Europos ekonomikos – Vokietijos – pramonės nuo finansų krizės rekordiškas smukimas gali siųsti Vokietijos recesijos ir naujos finansų krizės pradžios signalus. Ekonomistai ir pramonės atstovai kol kas neprognozuoja, kad stojanti Vokietijos pramonė turės įtakos Lietuvos ekonomikai. Priešingai, Lietuvos patrauklumas vystyti verslą auga, ir dabar pats geriausias metas tai išnaudoti.
Kaune esanti „Baltec CNC Technologies“ gamina detales įrenginiams, naudojamiems automobilių gamyboje. Prieš finansų krizę į Vokietiją buvo eksportuojama iki 80 procentų produkcijos. Įmonės atstovas teigia, kad iš krizės pasimokyta, todėl eksportą į Vokietiją sumažino iki 50 procentų. Kita dalis tenka Šveicarijai ir Švedijai. Esą, pastaruoju metu jaučiamas Vokietijos automobilių pramonės lėtėjimas.
Vokietijos pramonės įmonių užsakymai nuo finansų krizės smuko rekordiškai per šių metų pirmuosius du mėnesius – keturiais procentais. Smuko ir gamybos rodiklis. Antrame praėjusių metų pusmetyje, palyginti su pirmuoju, didžioji ekonomikos dalis – automobilių pramonė – smuko septyniais procentais. Blogiausiomis prognozėmis Vokietijos ekonomika – recesijos priešaušryje.
Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas Vokietijos pramonės padėties nedramatizuoja. „Pirmas dalykas, vokiečių gamintojai išnaudojo praktiškai 90 procentų pajėgumų, reiškia, kad jie nebeturi, kur plėstis. Kitas dalykas, rekordiškai žemas nedarbo lygis – trys procentai, o tai labai trukdo įmonėms samdyti tą naują darbo jėgą ir plėsti gamybą. Aišku, dar vienas techninis aspektas, dėl ko krenta vokiečių pramonė, tai yra automobilių sektorius, kurio gamyba šešiais su puse procento nukrito praėjusių metų gale, bet tai yra labiau dėl techninių priežasčių, nes šiuo metu labai krenta dyzelinių automobilių paklausa dėl dyzelgeit skandalo, tad tai yra gana laikinas dalykas“, – kalba „SME Finance“ patarėjas ekonomikai Aleksandras Izgorodinas.
Šiemet Lietuvos pramonės augimas fiksuojamas aštuoniais procentais. Kiekvieną ketvirtį tiek pat auga ir eksportas, tačiau investicijas stabdo neapibrėžtumas pasaulinėje ekonomikoje, arti piko esanti darbo rinka, be to, šalies pramonė išnaudoja 80 procentų gamybos pajėgumų, ko iki šiol nėra buvę. Pasak A. Izgorodino, įmonių plėtrą riboja ir bankų sugriežtintas paskolų išdavimas. Per metus du kartus išaugo bankų neigiamų atsakymų verslui dėl kreditų suteikimo.
Plačiau galite skaityti: lrt.lt