Tauragėje įsikūrusi lietuviško kapitalo įmonė „Apasteel“ projektuoja, gamina ir montuoja modulinius karkasinius namus. „Apasteel“ statomus namus ir pastatus aktyviausiai užsako lietuviai, taip pat Norvegijos ir Suomijos gyventojai bei organizacijos. 2016 m. liepą įsteigta įmonė sparčiai auga ir šiuo metu turi jau 75 darbuotojus, jos apyvarta praėjusiais metais siekė 4,5 mln. eurų. 

Į pastatų gamybą investuotų lėšų tektų laukti apie 3 mėnesius
„Mūsų verslo ciklas yra labai aiškus – mėnesį projektuojame, mėnesį gaminame ir tiek pat montuojame pastatą, tad pinigų už objektą įprastai tekdavo laukti mažiausiai 90 dienų. Tačiau gamindami pastato modulius turime užsakinėti metalo konstrukcijas, langus, duris, apšiltinimo ir apdailos medžiagas, už kurias tiekėjai įprastai reikalauja atsiskaityti per dvi savaites nuo pristatymo datos. Kitaip tariant, mūsų versle tenka nemažai investuoti į būsimą objektą ir ieškoti būdų, kaip sutrupinti lėšų atgavimo ciklą ir vėl nukreipti jas į tolesnių objektų gamybą“, – pasakoja įmonės direktorė Kristina Apavičiūtė.

Įmonės vadovė taip pat pastebi, kad be tiesiogiai gamybinėms medžiagoms skirtų investicijų, jų sumas didina tiek įsipareigojimas laiku išmokėti darbo atlygį darbuotojams, tiek prievolė mokėti socialinio draudimo ir kitus mokesčius.

Bankai sparčiai augančiu verslu nepasitiki

Kaip pasakoja įmonės vadovė, pradžioje apyvartinių lėšų problemą buvo mėginta spręsti su bankais, tačiau iškilo paradoksali situacija – nors įmonės rezultatai yra labai geri ir užsakymų gauta ilgam laikui į priekį, bankai ne itin pasitiki jauna įmone, kuriai, formaliu vertinimu, trūksta ilgesnės kreditingumo istorijos, o augimas pripažintas per staigiu.
„Versle būtina mokėti išnaudoti galimybes, dalyvauti konkursuose, investuoti. Mūsų įmonė labai nori augti toliau, tačiau iš bankų, deja, sulaukėme daugiau stabdymo. Sprendimus bankai priima lėtai – per mėnesį, verslo rodiklius vertina konservatyviai ir palyginti formaliai, o finansavimo juk reikia čia ir dabar“, – apsisprendimą ieškoti kitų finansavimo būdų aiškina K. Apavičiūtė.
Vienu metu 5 skirtingus objektus statyti pajėgianti, NATO užsakymus vykdanti ir tarptautinius projektus iki 800 000 eurų vertės įgyvendinanti įmonė nutarė kreiptis į nebankinio finansavimo įmonę „SME Finance“. Tokį patarimą davė ir kitais finansų klausimais įmonę konsultuojantis ekspertas.

Dabar su „SME Finance“ finansuojama dauguma statomų objektų

Šiuo metu „Apasteel“ kone kiekvienam objektui finansuoti naudojasi įvairiomis „SME Finance“ faktoringo paslaugomis. Įmonės vadovės teigimu, įgyvendinant kiekvieną užsakymą vidutiniškai tenka finansuoti apie 10 sąskaitų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Skirtingas faktoringo paslaugas įmonei parenka priskirtas vadybininkas.
„Nuolatinį bendradarbiavimą su sąskaitų finansavimo įmone galiu pavadinti tikra partneryste. „SME Finance“ sprendimus priima ir pinigus perveda kone per dieną. Patinka, kad labai paprastai ir greitai sutvarkomi formalumai, aiškios ir skaidrios sutarčių sąlygos, – sako K. Apavičiūtė. – Įsiminė atvejis, kai reikėjo operatyviai padidinti sutartą 50 tūkstančių eurų limitą. Banke tai taptų ilgai trunkančia problema, o „SME Finance“ be jokio turto įkeitimo peržiūrėjo sąlygas ir pakeitė jas mūsų naudai.“