Bendrovė „Sonus Exsertus“ veiklą pradėjo kaip renginių organizavimo įmonė. Tačiau prieš kelerius metus bendrovės vairą perėmęs Edmundas Žižys pasuko į scenos mechanizmų, apšvietimo, garso įrangos projektavimą, tiekimą bei montavimą. Jo teigimu, ne tik žiūrovams klausyti, bet ir muzikantams groti scenoje, kai garsas skamba kokybiškai, yra didžiulis malonumas, be to, kylant ekonomikai ir valstybei vis daugiau investuojant į šalies kultūros infrastruktūrą, dauguma šalies valstybinių įstaigų skuba iš pagrindų atnaujinti savo įrangą.
Verslo dinamika – kodėl antrieji metai sunkesni, nei pirmieji?
„Pirmaisiais metais visi yra labai aktyvūs, vyksta partnerių, gamintojų, kuriuos atstovausi, paieška. Pardavėjai važiuoja į susitikimus, skelbia apie save, pasakoja, ką mes darome. Tai – pirminis įdirbis, skirtas pamatams paruošti, akcininkai į bendrovę įdeda savo kapitalą ir pirmaisiais metais grąžos niekas nesitiki. O kas antraisiais metais? Po truputį prasideda pirmieji projektai, reikia investicijų įrangai nupirkti, įmonei jau reikia grąžos, reikia uždirbti pinigus, nes auga sąnaudos“, – mano E.Žižys. Scenos technologijų įrangą tiekiančiai bendrovei pasisekė laimėti keletą viešųjų pirkimų. Tokiu atveju įrangą pirmiausia reikia nupirkti iš gamintojų, tada ją atvežti, sumontuoti, o už ją atsiskaitoma tik sumontavus. Pasak E.Žižio, tai ir tapo didžiausiu kartu su sėkme atsėlinusiu iššūkiu – teko ieškoti finansines paslaugas verslui teikiančių įmonių.
 
„Antraisiais metais tapo tikrai sudėtinga, nes bankai į tokias bendroves kaip mūsų net nežiūri. Na, tiksliau, žiūri ir prašo užstato. Būtent antraisiais savo veiklos metais atradome verslo finansavimo bendrovę „SME Finance“, kuri padėjo vykdyti įsipareigojimus mūsų užsakovams“, – atskleidė bendrovės vadovas. Sklandžiai ir itin greitai gautas finansavimas padėjo amortizuoti pinigų srautus reikiamu laikotarpiu. E.Žižio nuomone, trečiaisiais veiklos metais jau galima apčiuopiamai pajusti pirmųjų ir antrųjų veiklos metų įdirbį, o ketvirtieji ir penktieji metai turėtų „atsakyti į visus klausimus“. Kitaip tariant, ketvirti ir penkti metai, vadovo nuomone, parodo, ar verslas plėtojamas teisinga kryptimi.
Kartu su sėkme užgriuvo ir finansiniai iššūkiai
Vadovo teigimu, ne visuomet užsakovo iškelti pageidavimai techninei daliai atitinka tai, ką bendrovė gali pasiūlyti, nors ji ir atstovauja daug šioje srityje pirmaujančių gamintojų. „Vis dar pasitaiko, kad neturime kokios nors įrangos arba ji negali atlikti kokių nors specifinių funkcijų. Tuomet iškeliame rankas, o kitam kartui ieškome sprendimų, kad galėtume patenkinti užsakovų poreikius. Su įrangos nuomos kompanijomis paprasčiau: joms parodai, ką turi, pademonstruoji technines galimybes ir tuomet jau sėdi prie derybų stalo“, – pripažįsta E.Žižys.
Sėkmė viešųjų pirkimų konkursuose iš vienos pusės džiugina, tačiau įpareigoja už nuosavas lėšas nupirkti reikiamą įrangą iš gamintojo, ją atvežti, sumontuoti, paleisti, apmokyti personalą ir tik dar po 30-ies dienų už tai yra sumokama.
 
Verslas turi maždaug du-tris mėnesius gyvuoti iš kitų lėšų. „Tokiam laikotarpiui suvaldyti atradome finansinį partnerį „SME Finance“. Jie skolina būtent trumpajam laikotarpiui – tokiam laikui mums ir reikia lėšų. Taip, palūkanos gal kiek didesnės, skolinamės savo pelno sąskaita, tačiau mums juk nereikia paskolos metams ar dviems – mums reikia būtent tiems dviems-trims mėnesiams“, – atskleidė pašnekovas. Jis visiems verslams rekomenduoja dirbti ne viename, o keliuose rinkos segmentuose (t.y. tiek privačiame, tiek valstybiniame) – taip bus sumažinta verslo rizika. „Valstybiniai konkursai gali būti užvilkinti, nutrūkti, pasiekti teismus – negali sėdėti ir laukti galutinio rezultato – turi per tą laiką dirbti ir uždirbti pinigų iš kitų klientų ar rinkų“, – sako bendrovės vadovas.
 
Geros įrangos reikia ne tik klausytojams, bet ir atlikėjams
Sakoma, kad kompiuterinė technika ir automobiliai dėvisi ir praranda savo vertę bene greičiausiai. O kaip yra su garso įranga? E.Žižio teigimu, šioje srityje technologijos taip sparčiai nesikeičia ir kokybiška garso įranga gali sėkmingai tarnauti nuo 12 iki 15 metų.
 
Tačiau daug sparčiau keičiasi vaizdo perteikimo sistemos: įvairūs projekciniai ekranai, projektoriai. Jie nuvertėja, morališkai pasensta per penkerius-septynerius metus. Ilgiausiai gyvuoja scenos mechanizmai – jie gali tarnauti ir ketvirtį amžiaus. „Tiesą sakant, viską diktuoja kuriamas turinys. Šiuo metu jau yra spektaklių su specialiais garso efektais. Pavyzdžiui, žiūrovas girdi labai artimą realiam, erdvinį griaustinio griaudėjimą ar lietų. Tokį, kad net salė sudreba. Visa tai leidžia žiūrovui kitaip matyti ir pajausti spektaklio dvasią. Jei teatro scenoje ir salėje norima rengti tokius spektaklius, turi būti įdiegta speciali įranga. Žinote, kai atsiranda technika, atsiranda ir kas išnaudoja visas jos galimybes“, – šypsosi bendrovės vadovas.