Būtų tobula, jei kiekvienas verslas už savo prekes ar paslaugas pinigus gautų „į priekį“, o štai tiekėjams ir partneriams galėtų sumokėti kur kas vėliau. Visgi, realybė dažnai yra priešinga, todėl daugelis verslų susiduria su pinigų srauto iššūkiais, kai net ir dirbant pelningai, įmonės sąskaitoje netikėtai ima trūkti pinigų. Tai gali nutikti dėl mokėjimo atidėjimų, taip pat kai investuojama į plėtrą arba tiesiog nepakankamai atsakingai valdomi pinigų srautai.
Jei su tokiomis problemomis susiduriate ir jūs, siūlome penkis pinigų srauto kontrolės patarimus:
- Nepamirškite sukaupti santaupų.
- Aukite tvariai.
- Atkreipkite dėmesį į savo kainodarą.
- Stebėkite pinigų srautą.
- Pasiruoškite, pasiruoškite ir dar kartą pasiruoškite.
1. NEPAMIRŠKITE SUKAUPTI SANTAUPŲ
Asmeninių finansų ekspertai žmonėms pataria visuomet turėti santaupų, kurios atitiktų tam tikro laikotarpio (pvz. 3-6 mėn.) išlaidų dydį. Šis patarimas galioja ir verslui. Suprantama, kad ne visada yra tokia galimybė, tačiau principas gana paprastas: finansiškai palankiu metu sukaupkite grynųjų pinigų atsargų – tuomet verslui sulėtėjus ar susiduriant su kitais iššūkiais turėsite tvirtą pagrindą po kojomis.
2. AUKITE TVARIAI
Per greitas verslo augimas iš pažiūros tikriausiai neatrodo kaip problema, tačiau jei jūsų pinigų srautas negalės atlaikyti greitos plėtros, jūs pradėsite skęsti. Augančios verslo apimtys reikalauja trumpalaikių (pvz. į žaliavas) ar ilgalaikių investicijų, kurių augančios pajamos gali „nepavyti“. Siekiant išvengti pinigų srauto problemų, augimo laikotarpiu reiktų atkreipti dėmesį į kelis dalykus.
Pirma, pasirašydami sutartį su naujais klientais, įsidėmėkite, kad atlygio pagal savo sąskaitas faktūras galite negauti 30, 60, o kartais net ir 90 dienų. Tai reiškia, kad kol jūsų sąskaitos faktūros nebus apmokėtos, tol turėsite patys padengti su pardavimu susijusias išlaidas, mokėti atlyginimus išaugusiam kolektyvui ir pan.
Antra, nors visi norime dirbti su dideliu klientu, tačiau atkreipkite dėmesį ir į riziką – dideli užsakymai arba didelė sutartis gali sukelti milžinišką spaudimą jūsų verslo pinigų srautui. Tad prieš prisiimdami tokius įsipareigojimus įsitikinkite, kad turite reikalingus išteklius juos išpildyti.
3. ATKREIPKITE DĖMESĮ Į SAVO KAINAS
Šis patarimas gana paprastas – nenuvertinkite savęs ir savo produktų bei paslaugų. Įsitikinkite, kad už juos prašote pakankamo atlygio. Nustatę netinkamus įkainius ir deramai neįsivertinę tvarios pelno maržos (pavyzdžiui, į ją turėtų būti įskaičiuotos ir tokios sąnaudos kaip poreikis pasiskolinti iš išorės, kol neturite pakankamai nuosavų lėšų), galite pakenti savo verslui. Be to, supratus padarytą klaidą, vėliau įkainius kelti gali būti sunku.
4. STEBĖKITE PINIGŲ SRAUTĄ
Labai svarbu įsitikinti, kad atidžiai stebite savo pinigų srautus. Technologijos verslams palengvino šį procesą ir suteikė galimybę gauti puikios pagalbos – pasidomėkite įrankiais (specialiomis programomis, kurie galėtų tikti jums. Taip pat pinigų srautą sekti gali padėti profesionalūs finansų patarėjai ar buhalteriai.
5. PASIRUOŠKITE, PASIRUOŠKITE IR DAR KARTĄ PASIRUOŠKITE
Svarbiausias patarimas – stenkitės atidžiai planuoti pinigų srautus ir pasirengti galimiems iššūkiams. Žinoma, planavimas labai priklauso nuo jūsų verslo specifikos.
Pavyzdžiui, kai kurių produktų ir paslaugų sezoniškumas yra labai specifinis: jei gaminate Kalėdų dekoracijas, tikėtina, kad rudenį turėsite staigų ir didelį užsakymų šuolį. Tuo metu gaminti teks skubiai, daug, prireikus operatyviai pirkti papildomas žaliavas – sąnaudos šiuo periodu gali išaugti kartais. Tuo tarpu pajamos už tokį sėkmingą periodą gali pasiekti kur kas vėliau.
Jei atsakingai planuosite ir pasirengsite šiam periodui, tai netaps verslui kliudančiu netikėtumu: galbūt šiam periodui specialiai atsidėsite lėšų, o gal pasiimsite trumpalaikę verslo paskolą arba susitarsite dėl faktoringo paslaugos (jūsų išrašytų sąskaitų klientams išankstinis apmokėjimas, kurį siūlo finansų įstaigos).
Žinoma, apyvartinių lėšų iššūkių gali kilti net ir kruopščiai planuojant, tad labai svarbu turėti finansinį partnerį, į kurį tokiose situacijose galėsite kreiptis.