Lietuvos finansų technologijų bendrovė „SME Finance“ sukūrė įrankį, apskaičiuojantį įmonių finansinę būklę. Algoritmas skaičiuos oficialių pajamų ir turimų įsipareigojimų santykį, pelno, išlaidų ir įsipareigojimų balansą bei leis smulkių ir vidutinių (SVV) įmonių atstovams nemokamai pasitikrinti bendrą įmonės finansinę sveikatą bei galimybes gauti finansavimą.
„Smulkieji ir vidutiniai verslai vis dažniau ieško papildomų galimybių finansavimui gauti, dažnai papildomo finansavimo prireikia siekiant padidinti įmonės likvidumą, plėsti verslą ar tiesiog susitvarkyti išaugusias skolas tiekėjams. Tvarūs įmonės finansai – bene svarbiausias rodiklis, lemiantis tolimesnę įmonės sėkmę, investicijų pritraukimą ir skolinimosi galimybes. Tačiau dažnu atveju smulkaus ir vidutinio verslo atstovai ignoruoja ir nesidomi įmonės finansinės būklės rodikliais“, – kalba „SME Finance“ Baltijos regiono pardavimų vadovas Lukas Baškys.
L. Baškys pabrėžia, kad iššūkiai SVV kyla dėl aukšto nemokumo rizikos lygio, kurį lemia neatsakingai planuojami finansai arba finansų planavimo žinių stoka. Jo teigimu, verslo atstovai privalo sekti savo įmonių finansinę būklę ar ją tikrinti bent kartą per metus.
Finansus tvarkyti atsakingai
Gera finansinė įmonės būklė reiškia, kad įmonė laiku vykdo turimus įsipareigojimus. Įmonės, turinčios žemą nemokumo rizikos lygį, pateikdamos paraišką paskolai gauti, gali tikėtis lankstesnių kreditavimo sutarties sąlygų bei žemesnių palūkanų normų.
„Partnerio patikrinimas, tarp jų ir finansinis, yra įprasta praktika prieš bet kokį bendradarbiavimą. Tikslas vienas – siekiama apsisaugoti nuo nemokių ar nepatikimų naujų verslo partnerių. Todėl įmonės, turinčios žemą nemokumo rizikos lygį, atrodo ne tik patikimiau, bet gali tikėtis palankesnių bendradarbiavimo sąlygų“, – pratęsia „SME Finance“ Baltijos regiono pardavimų vadovas. Jis pabrėžia, kad įmonių finansinės būklės vertinimas yra kintantis rodiklis, todėl svarbu jį sekti nuolat.
Jo teigimu, siekiant pritraukti investuotojus ar gauti finansavimą – įmonės finansinė sveikata tampa esminiu faktoriumi, lemiančiu bendradarbiavimą.
Neigiamas atsakymas iš banko nėra nuosprendis
„Nemaža dalis smulkaus ir vidutinio verslo šiuo metu susiduria su įsiskolinimais, tad jiems kritiškai svarbu tinkamai tvarkyti įmonės finansus. Kita dalis verslų aktyviai investuoja į IT infrastruktūros kūrimą ar transformaciją, automatizacijos procesus, kitaip tariant – optimizuoja veiklą. Bet kuriuo atveju, šioms veikloms reikalingi atsakingi sprendimai ir tam yra būtinas papildomas finansavimas, kurio sąlygos tiesiogiai priklauso nuo įmonės finansinės būklės rodiklių“, – kalba „SME Finance“ Baltijos regiono pardavimų vadovas.
Pasak L. Baškio, smulkūs ir vidutiniai verslai niekada nebuvo tradicinių bankų auditorija, todėl finansinės paramos verslininkai dažnai ieško alternatyviose skolinimo/finansavimo platformose. Šią rinkos dalį puikiai papildo ir lanksčias sąlygas siūlo fintech įmonės. Tačiau ir čia pagrindiniu faktoriumi, kuris nulemia finansavimo sąlygas, tampa įmonės finansinė sveikata.
„Stambūs ir dideli verslai Lietuvoje gana paprastai gauna paskolas iš banko įmonės plėtrai, tačiau mažų ir vidutinių įmonių situacija yra visiškai kitokia. Bankai neretai atmeta bet kokį smulkiųjų verslininkų prašymą. Kita problema, kurią nuolat matome, jog SVV dažnai tiesiog nesikreipia finansavimo, nes bijo gauti neigiamą atsakymą. Būtent šią problemą išsprendžia jau prieinami „online“ paraiškos ar finansinės būklės vertinimo įrankiai. Vieną tokių sukūrėme ir mes, jame įmonės gali visiškai nemokamai pasitikrinti savo finansinę sveikatą“, – sako „SME Finance“ pardavimų vadovas Baltijos šalims.
L. Baškys pabrėžia, kad finansų rinkoje žaidėjų yra ne vienas, o tradicinį banką dažnai lenkia finansinių technologijų įmonės, siūlančios lankstesnius, greitesnius ir paprastesnius sprendimus.