Koronavirusas ir karantinas keičia žmonių ir įmonių elgseną internete. Dalis verslų visiškai atsisako reklamų, kiti, atvirkščiai, didina savo biudžetus. Nuošalyje nelieka ir socialiniai tinklai, kuriuose žmonės praleidžia vis daugiau laiko ir dalinasi kitokiu nei įprasta turiniu. Taip pat keičiasi žmonių apsipirkimo įpročiai. Ką tai reiškia kiekvienam iš mūsų, kaip šiais pokyčiais teisingai pasinaudoti verslui ir ko tikėtis ateityje?

Realų bendravimą atstoja socialiniai tinklai

Kovo 16–20 d. tarptautinė rinkos tyrimų bendrovė „Global Web Index“ atliko apklausą, kuria siekė išsiaiškinti, kaip koronavirusas ir karantinas keičia žmonių įpročius. Apklausus daugiau kaip 12 tūkst. žmonių iš 13 šalių paaiškėjo, kad net 45 % apklaustųjų karantino metu praleidžia daugiau laiko socialiniuose tinkluose nei anksčiau. Taip pat keičiasi žmonių lūkesčiai, kokio turinio šiuo metu jie laukia iš prekinių ženklų. Du iš trijų (68 %) nori, kad prekiniai ženklai savo socialinių tinklų paskyrose dalintųsi patarimais, kaip sušvelninti koronaviruso keliamą grėsmę. Palyginimui, anksčiau žmonės iš jų labiausiai laukė akcijų, nuolaidų. Pagal  „Emarketer“ duomenis, Jungtinėse Amerikos Valstijose dabar socialiniai yra trečias kanalas pagal populiarumą, kur žmonės ieško informacijos apie koronavirusą. Pirmoje – televizija, o antroje naujienų portalai.

Įdomu ir tai, kad „Global Web Index“ apklausoje dalyvavę žmonės dabar socialiniuose tinkluose nori daugiau ir aktyviau palaikyti ryšį su giminaičiais ir draugais tiesioginėmis transliacijomis. Šį faktą akivaizdžiai patvirtina Italijos skaičiai. Šalį užklupus koronavirusui vaizdo skambučių skaičiai išaugo net 10 kartų. Populiarėja ir kitos vaizdo bendravimo programėlės, tokios kaip „House party“ ir „Zoom“.

Įmonė „Emarketer“ apžvelgė, kaip keičiasi žmonių keliamas turinys socialiniuose tinkluose. Kitaip nei anksčiau, dabar žmonės aktyviau dalinasi savo dienos rutina – pusryčiai, pietūs, skambutis draugui, skaitoma knyga, žiūrimas filmas ir pan. Socialinių tinklų vartotojams taip pat mažiau rūpi, kaip jie atrodo. Keliamos nuotraukos, vaizdo įrašai tapo natūralesni – žmonės nevengia pasirodyti susivėlę, nepasidažę. Akivaizdu, kad anksčiau dominavęs grožio ir tobulybės kultas bent laikinai primirštas.

Naujas pasaulio gyvenimo ritmas labai prisidėjo ir prie socialinio tinklo „TikTok“ augimo. Specialistai jam ir anksčiau žadėjo šviesią ateitį, bet mažai kas numatė tokį staigų šuolį į viršų. Portalo „Social media today“ duomenimis, sausį ši platforma pritraukė 100 mln., o vasarį – 110 mln. naujų vartotojų. Tokį spartų augimą visų pirma lėmė karantinas Kinijoje, mat didžioji dalis „TikTok“ vartotojų yra būtent iš tos šalies. Įspūdingiems rezultatams įtakos turi ir tokių žvaigždžių, kaip LeBronas Jamesas, kuriamas kasdieninis turinys „TikTok“ platformoje. Garsus krepšininkas būtent karantino metu pradėjo aktyviau naudotis šia platforma.

Analitinis įrankis „Socialbakers“ padėjo įžvelgti dar vieną naują tendenciją – įmonių paskyrose figūruoja turinys, kaip verslai prisideda prie kovos su koronavirusu. Dažniausiai tai – palaikymo akcijos, rėmimo kampanijos arba praktiniai patarimai, kaip nesusirgti, dirbti iš namų, kokius el. įrankius naudoti.

Kaip keičiasi reklama internete

Kaip rašo „Similarweb”, Jungtinėse Amerikos Valstijose nuo vasario pirmosios savaitės iki kovo trečiosios savaitės el. prekybos platformose sumažėjo atvestas vartotojų srautas iš reklamų, esančių paieškos platformose (Google, Bing, Yahoo). Reklamų paspaudimų skaičius krito nuo 5,1 mln. iki 4,6 mln. per dieną.  El. prekybos platformose, kaip Ebay, Walmart ir pan., klientų srautas iš „paid search” sumažėjo 23%. Tuo tarpu labiau specializuotose el. platformose, kurios susijusios su buitine technika, augintiniais, sveikata, namų ar sodo reikmėmis pastebimas augimas iki 38%.

Ekspertai pastebi, kad pagrindiniai raktažodžiai susiję su koronavirusu labai greitai tapo populiarūs paieškos sistemose. Minusas, kad kaina tokių raktažodžių dabar yra labai išaugusi. Tačiau šį trendą galėtų išnaudoti verslai savo reklamose, jeigu pirktų šiek tiek susijusius raktažodžius, galinčius greitu metu sparčiai populiarėti. Pavyzdžiui, raktažodžio „ veikla su vaikais” populiarumas išaugo 58% praėjusią savaitę. 

Emarketer.com pastebi ženklų reklamos sumažėjimą skaitmeninėje erdvėje tose šalyse, kur smarkiai paplitęs koranavirusas. Pagrindinė to priežastis – didžioji dalis verslų, pradedant restoranais, būsto nuoma, turizmo paslaugomis ir baigiant kino teatrais bei automobilių prekyba, stabdo reklamas. Užtat internetu prekiaujantys verslai savo reklamos išlaidas didina.

Dar vieną įdomią įžvalgą pateikė „Pattern89“. Pastarosiomis savaitėmis pastebima, kad reklamose 27 % sumažėjo nuotraukų, kuriose matosi žmonių judesiai, reakcijos, tokie kaip rankų paspaudimai, bučiniai, apsikabinimai ir pan.

Naujos e. komercijos strategijos

Kaip teigia vienos iš didžiausių internetinių parduotuvių pasaulyje „Amazon“ atstovai, dabar koronavirusas skatina žmones pirkti internete žymiai labiau nei įprastai. Dėl nelauktai padidėjusio pirkėjų srauto ši įmonė net priėmė į darbą papildomus 100 tūkst. darbuotojų.

Pirkimai internetu tapo populiaresni, nes tai leidžia išvengti žmogiškojo kontakto, taigi ir sumažina galimybę susirgti virusu. Pasak specialistų, šiuo metu daugiausiai klientų turi tos el. parduotuvės ar platformos, kurios:

  • Parduoda ar pristato maistą
  • Susijusios su sveikatos apsaugos priemonėmis arba farmacija
  • Transliuoja video turinį
  • Parduoda valymo priemones
  • Parduoda naminių gyvūnėlių reikmenis
  • Susijusios su sportu, treniruotėmis namuose
  • Susijusios su nuotoliniu mokymusi
  • Susijusios su virtualiais žaidimais.

Kaip rodo „Similarweb” duomenys, šalyse, kur koronavirusas yra daugiau išplitęs, beveik trigubai didėja lankytojų srautas tuose el. versluose, kurie teikia maisto prekių pristatymo paslaugas.

Apskritai, laisvalaikio el. platformos šiuo metu išgyvena aukso amžių. Pavyzdžiui, Italijoje „Netflix“ mobiliosios programėlės atsisiuntimų skaičius antrąją kovo mėnesio savaitę išaugo net 60 %, lyginant su ankstesne savaite. 

Matoma ir dar viena tendencija: kai kurios įmonės savo mokamas paslaugas klientams laikinai siūlo nemokamai. Pavyzdžiui, pažinčių programėlė „Tinder“, „Amazon Audible“, „Atlas VPN“, „Google G Suite“ „HBO“.

Kovo mėn. pabaigoje „Google“ ir „Facebook“ paskelbė, kad mažoms ir vidutinėms įmonėms skirs bendrai 440 mln. USD. Šią pinigų sumą įmonės galės išnaudoti reklamuodami savo verslus internete.

Pasikeitę žmonių įpročiai internete – ko tikėtis

Per kiekvieną sunkmetį pasaulyje susikuria daug įmonių, kurios mėgina prisitaikyti prie naujų žmonių įpročių. Pavyzdžiui, „Slack“ „WhatsApp“ ir „Uber“ buvo įkurti 2009 m., „Instagram“ ir „Pinterest“ – 2010 m. 

Panaši tendencija vyraudavo ir per ankstesnius ekonominius sunkmečius. „Procter & Gamble“ buvo įkurta 1837 m., IBM – 1873 m., „General Motors“ – 1907 m.

Todėl tikėtina, kad ir dabar, pasaulį bauginant koronavirusui, kai internetas tapo kone gyvybiškai svarbus, greitu metu išvysime naujų verslų, kurie palengvins žmonių gyvenimus, darbus, buitį ir kasdienybę, o gal net perbraižys verslo pasaulio žemėlapį.

SME Finance rinkodaros vadovas Robertas Šapalas.