Tūkstančiai įmonių visame pasaulyje kasdien pasinaudoja sąskaitų finansavimo paslauga, kitaip dar vadinama faktoringu. Lietuvoje taip pat sparčiai daugėja klientų, besinaudojančių šia verslo finansavimo paslauga. Tačiau ekspertai pasakoja, kad vis dar nemažai verslininkų apie faktoringą galvoja klaidingai. Didžiausios Baltijos šalyse nebankinio finansavimo faktoringo bendrovės „SME Finance“ direktorius Mindaugas Mikalajūnas vardina dažniausiai sutinkamas klaidas ir griauna mitus.

 1.     Nežino pagrindinio faktoringo privalumo: finansavimas be užstato per dieną

 Vis dar dažnas įmonės direktorius ar finansų vadovas nustemba, kad sąskaitų finansavimas suteikiamas labai greitai, nereikia įkeisti įmonės turto. „Faktoringo atveju užstatu laikoma kliento pateikta sąskaita produkcijos užsakovams, todėl papildomai įkeisti turto, norint įmonei gauti finansavimą, nebereikia“, – aiškina M.Mikalajūnas. Dėl minėtos priežasties faktoringas yra itin lanksti ir greitai suteikiama paslauga, leidžianti įmonei per vieną dieną gauti pinigus už pateiktas sąskaitas ir taip išspręsti apyvartinių lėšų problemą. Be to, lėšos suteikiamos paties kliento pasirinktoms sumoms ir laikotarpiui. Kaip pastebi M.Mikalajūnas, finansuojamos sumos nepriklauso nuo įmonės metinės apyvartos, kuria vadovaudamiesi bankai dažnai nustato limitą. Naudojantis paslaugomis faktoringo bendrovėje, klientui pervedama tokia suma, kokiai pateikė sąskaitų. „Kitaip tariant, už kokią sumą išsiuntėte produkcijos užsakovams, tiek pinigų ir gaunate“, – sako faktoringo įmonės vadovas.

 2.     Galvoja, kad pradėti naudotis faktoringu yra sudėtinga

Anksčiau pasinaudoti faktoringo paslaugomis buvo galima beveik tik bankuose, kuriuose atsakymų dėl finansavimo neretai tenka palaukti keletą savaičių ar net mėnesių. Faktoringo bendrovėje sprendimai priimami itin greitai. „Suprasdami, kad kiekviena diena verslui yra brangi ir tiesiogine prasme kainuoja pinigus, sprendimus priimame per dieną“, – sako „SME Finance“ vadovas. Jis taip pat patikslina, kad, naudojantis faktoringu pakartotinai, apie priimtą sprendimą klientui pranešama jau po kelių valandų, o pinigai pervedami tą pačią ar kitą dieną.

 3.     Mano, kad labai brangu

Neretai argumentuojama, kad naudotis sąskaitų finansavimu yra brangiau nei bankuose. Tokiais atvejais faktoringo bendrovė siūlo kartu atlikti įvairių finansavimo galimybių analizę ir paskaičiuoti gaunamą naudą. Pasak „SME Finance“ vadovo, įprastai pasinaudoti faktoringu kainuoja apie 1-2 proc. nuo finansuojamos sumos. Tai yra kiek brangiau nei bankuose, tačiau įmonei per dieną gauti pinigai reiškia tolesnę plėtrą, veiklos stabilumą ir laiku įvykdytus finansinius įsipareigojimus. „Visais atvejais raginame klientus apsvarstyti įvairias lėšų gavimo galimybes ir rinktis labiausiai verslo situaciją atitinkantį finansavimo būdą“, – pataria Mindaugas Mikalajūnas.

 4.     Baiminasi ilgalaikių sutarčių

Sutinkama nuomonių, kad pradėjus naudotis faktoringu teks nuolat pasirašyti ilgalaikio bendradarbiavimo sutartį ir kreiptis finansavimo kiekvienai sąskaitai. Tačiau nebankinės įmonės teikiamas faktoringas pasižymi ypatingai lanksčiomis ir kliento verslui pritaikytomis sąlygomis. „Galite pasinaudoti faktoringu vienintelį kartą, – aiškina M.Mikalajūnas. – Taip pat galite rinktis, kurioms konkrečiai sąskaitoms norėtumėte finansavimo. Mes klientams kas kartą patariame, kuriuo finansavimo būdu pasinaudoti palankiausia. Jei matome, kad geresnėmis sąlygomis skolinti įmonei galėtų bankai, pateikiame skaičiavimus ir rekomenduojame kreiptis į banką.“

 5.     „Visos faktoringo bendrovės taiko vienodas sąlygas“

„Didžiausia klaida yra galvoti, kad visos sąskaitų finansavimo įmonės vadovaujasi universaliomis taisyklėmis, – komentuoja „SME Finance“ vadovas. – Baltijos šalių rinkoje esame didžiausia nebankinio faktoringo bendrovė, todėl galime suteikti finansavimą iki 1 mln. eurų. Be to, tik mūsų įmonė išskirtinėmis sąlygomis bendradarbiauja su tarptautine prekinio kredito draudimo bendrove „Coface“, todėl iš vienų rankų gausite ne tik finansavimą, bet ir pirkėjų draudimą.“

 6.     Nežino faktoringo panaudojimo įvairovės

Kartais manoma, kad sąskaitų finansavimas padeda gauti lėšas tik už įmonės pagamintas prekes ar suteiktas paslaugas. Tačiau „SME Finance“ teikia net kelių skirtingų rūšių faktoringą, kurį galima panaudoti pačiose įvairiausiose verslo situacijose. Pasinaudoti faktoringo paslauga galima siekiant laiku išmokėti atlyginimus, sumokėti mokesčius, gauti pinigų medžiagoms įsigyti, atsiskaityti su tiekėjais, greičiau gauti apyvartinių lėšų turint sezoninį verslą, taip pat eksportuojant prekes ar pradedant bendradarbiauti su nežinomais partneriais. „Turimas paslaugas skirtingiems verslo scenarijams parenkame taip, kad klientas kuo greičiau atgautų pinigus, patirdamas minimalias išlaidas,“ – sako M.Mikalajūnas.

Straipsnis publikuotas portale 15min.lt