Kiekvienas nuosavo verslo savininkas, didelio ar mažo, tikriausiai pripažins, kad versle egzistuoja viena taisyklė – jei jau verslą pavyko įsteigti, visada prireikia ir papildomų lėšų, pavyzdžiui, plėtrai ar likvidumui užtikrinti. Ilgą laiką gyvavęs mitas, kad smulkioms įmonėms dėl finansavimo net neverta kreiptis į finansų įstaigas, pamažu nyksta, atverdamas daugiau galimybių verslui išgyventi ir plėstis.
Šiandien finansavimo produktų yra labai daug, o galimybės pasiskolinti – beribės. Žinoma, kiekvienas verslas yra skirtingas, tad visada prieš ieškant papildomo finansavimo, būtina įsivertinti poreikius, galimybes ar net įmonės struktūrą. Dažnai, ypatingai smulkaus verslo savininkų prašymas būna bendrinis – reikia kredito. Tačiau verta detaliau išsianalizavus poreikius nustatyti koks finansavimo produktas atneštų daugiausiai vertės. Alternatyvūs finansuotojai ir finansinių technologijų įmonės yra sukūrusios gausybę finansinių produktų įmonėms, prekybininkams, el. komercijai.
Pavyzdžiui, faktoringo paslauga naudojamasi tada, kai klientas parduoda prekes ar paslaugas dideliais kiekiais pagal pastovius kontraktus ir debitoriams yra suteiktas mokėjimo atidėjimo terminas. Perkant dideliais kiekiais prekes iš tiekėjų apyvartinės lėšos tarsi užšaldomos, taigi alternatyvūs finansuotojai gali padėti suteikdami faktoringo paslaugą, tai yra, nupirkdami iš kliento gautinas sumas ir už jas tuoj pat sumokėdamas klientui. Tuomet sąskaitų apmokėjimo iš trečiųjų šalių jau laukia nebe klientas, o finansuotojas.
Kita vertus, dažna staigmena el. prekybininkams yra informacija, kad paskolą gauti galima neįkeičiant turto, tai yra, kad alternatyvūs finansuotai klientą gali finansuoti remdamasis tik informacija apie einamosios sąskaitos apyvartą. Įmonėms, ieškančioms auksinio vidurio tarp tradicinės banko paskolos ir privataus kapitalo investicijų – pajamomis pagrįstas finansavimas (angl. Revenue-based financing) yra puikus viduriukas.
Pajamomis grįstas finansavimas nėra nei kreditas, nei klasikinė paskola ir smarkiai skiriasi nuo tradicinių finansavimo modelių, leidžiantis greitai ir lanksčiomis sąlygomis padengti apyvartinių lėšų trūkumą.
Pagrindiniai skirtumai yra šie:
- Siekiant gauti finansavimą, nereikia pateikti begalės dokumentų. Užtenka apyvartinių duomenų Pigu.lt platformoje, kurioje prekiaujama, tereikia duoti sutikimą trečiosioms šalims gauti šiuos duomenis.
- Gaunama pinigų suma nėra fiksuota, o priklauso nuo gaunamų pajamų. Tai reiškia, kad paskolos grąžinimas nėra tam tikra fiksuota ir sutartyje iš anksto numatyta suma, o proporcinga pajamoms. Pavyzdžiui, jei verslas gaus didelį pelną, paskolos grąžinimas bus didesnis ir ji bus greičiau grąžinta. Bet, jei pajamos bus mažesnės ir grąžinimo suma bus propircingai mažesnė, o jos grąžinimo terminas užtruks ilgiau.
- Palūkanos skaičiuojamos tik už faktiškai panaudotą pinigų sumą.
Pajamomis grįsto finansavimo modelis suteikia galimybę verslui pasiskolinti greitai ir lanksčiomis sąlygomis. Pasaulyje šis modelis jau plačiai naudojamas el. komercijos sektoriuje, tačiau Baltijos šalyse tai dar visai nauja finansavimo forma.
Kada pasirinkti?
Šis modelis yra puikus alternatyvaus finansavimo pasirinkimas įvairiose situacijose, pavyzdžiui, kai reikia papildomų lėšų greitiems sprendimams ar krizinėms situacijoms spręsti. Paanalizuokime visiems puikiai žinomus atvejus: pasiruošimą juodojo penktadienio išpardavimų akcijoms ar kalėdinio laikotarpio prekybai. Daugumai el. prekybos įmonių tai – svarbiausi metų įvykiai, nes šie sozonai užtikrina pelningumą. Tačiau norint uždirbti, būtina ir investuoti. Ne paslaptis, jog el. prekybos rinka yra bene viena konkurencingiausių rinkų, tad ir pasiruošimas tampa daug intensyvesnis. Šiuo laikotarpiu verslininkams reikia ne tik užtikrinti pakankamą prekių atsargų kiekį, bet ir žymiai daugiau investuoti į reklamos sprendimus, norint pritraukti kuo daugiau klientų, tačiau tikrai ne kiekvienas verslas gali tai sau leisti. Tokiais atvejais pajamomis grįsto finansavimo modelis padeda išspręsti trumpalaikes verslininkų problemas, leidžiančias greitai investuoti į reklamą, užsisakyti pakankamai prekių, įdarbinti papildomus žmones ir t.t.
„Pigu.lt“ Marketplac‘e prekiaujantiems pardavėjams per mažiau nei metus suteikėme jau daugiau kaip 2 mln. eurų finansavimą bendradarbiaudami su bendrove „SME Finance“. Išskirtinėmis sąlygomis e. prekyvietės pardavėjams suteikiama finansavimo paslauga tarnauja kaip reikšmingas postūmis verslams, siekiantiems augti, plėstis ar tiesiog nepritrūkti apyvartinių lėšų savo veikloje“, – teigia „Pigu.lt“ Finansavimo produkto vadovas Žilvinas Pakulis.
Ne veltui šis finansavimo modelis užkariauja vis daugiau rinkų ir tampa viena iš populiariausių el. komercijos finansavimo formų.