Nors daugeliui žodis „lizingas“ asocijuojasi su automobilių pirkimu, ši paslauga taip pat gali būti naudojama kitam turtui įsigyti. Be to, dažnai pamirštama, kad lizingas gali būti ir itin naudingas verslui, o ne tik asmeniniam naudojimui. Kas yra verslo lizingas, kaip jis veikia, kuo skiriasi nuo kitų finansavimo formų ir kitą informaciją, kurią jums vertėtų žinoti, papasakosime šiame straipsnyje.
Kas yra lizingas verslui?
Lizingas yra paslauga, kuri leidžia įsigyti turtą, mokant už jį dalimis, tačiau naudojantis turtu iš karto, net ir neapmokėjus visos jo vertės. Verslo lizingas veikia tuo pačiu principu kaip ir asmeninis lizingas, tačiau šiuo atveju paslauga yra teikiama įmonėms.
Skirtingos lizingo rūšys
Nors lizingo paslauga yra ganėtinai nesudėtinga, reikia nepamiršti, kad egzistuoja net kelios skirtingos tokio finansavimo rūšys:
- Finansinis lizingas – paprasčiausia finansavimo rūšis, leidžianti mokėti už įsigyjamą turtą dalimis ir po visų įmokų apmokėjimo tapti to turto savininku.
- Finansinis lizingas su likutine verte – toks lizingo būdas leidžia mokėti mažesnes įmokas, tačiau paskutinioji įmonės įmoka privalo padengti visą likusią, dar neapmokėtą turto vertę. Vėlgi, šis būdas leidžia tapti to turto savininku.
- Veiklos nuoma – lizingo rūšis, labai panaši į lizingą su likutine verte, tačiau skirtumas, kad pasibaigus sutarties terminui, turtą galima grąžinti įmonei arba įsigyti jį už likutinę vertę. Be to, kai kurios bendrovės į veiklos nuomos kainą taip pat įskaičiuoja paslaugas (draudimą, techninį aptarnavimą ir t. t.).
- Grįžtamasis lizingas – naudodamiesi šia paslauga, galėsite savo įsigytą turtą parduoti bendrovei ir vėl jį išsipirkti išsimokėtinai. Tai leidžia atlaisvinti įmonės lėšas, atsiradus netikėtoms papildomoms išlaidoms ar ištikus sunkumams.
Lizingas ir paskola – dvi skirtingos finansinės paslaugos
Pagrindinis lizingo privalumas, lyginant su paskolomis, yra mažesnės palūkanos dėl mažesnės rizikos lizingo tiekėjui. Tai jūsų įmonei yra naudinga ne tik dėl mažesnės kainos, bet ir todėl, kad finansavimo bendrovės nereikalaus iš jūsų jokio turimo turto įkeitimo: perkamas turtas finansinės paslaugos tiekėjui priklausys tol, kol įmonė visiškai atsiskaitys su finansavimo tiekėju. Na, o renkantis finansinį lizingą su likutine verte, galima smarkiai sumažinti įmokas ir taip atlaisvinti savo apyvartines lėšas. Būtent dėl tokio savo lankstumo lizingas smulkiam ir vidutiniam verslui gali būti itin patrauklus.
Kam verta rinktis lizingą?
Smulkus ir vidutinis verslas turi ypač daug pasirinkimų finansavimui, tačiau lizingas išsiskiria tuo, kad tai yra greitas, lankstus ir patrauklus sprendimas įmonėms. Lizingas suteikia galimybę toliau lengvai auginti savo verslą, kadangi mokant už turtą dalimis, turėsite daugiau perkamosios galios, todėl galėsite plėsti daugiau sričių vienu metu. Kai kurios lizingo rūšys leidžia naudotis turtu ir neinvestuojant į jo priežiūrą arba įsigyti turtą visiškai be pradinio kapitalo, tad jeigu norite išlaikyti konkurencingumą, o jūsų bendrovė dar yra nepakankamai didelė, lizingas verslui yra puikus pasirinkimas.
Verslo lizingo bendrovės būna skirtingos
Tradicinės lizingo bendrovės siūlo ganėtinai žemas palūkanas, tačiau neretai jų siūlomos sąlygos yra itin nelanksčios, prie jų tenka taikytis. „SME Finance Leasing“ vadovo Tomo Šūmakario teigimu, „SME Finance“ gilinasi į klientų poreikius ir randa tinkamiausią sprendimą, kartais netgi pritaikydami specialias kompensacijas ar išimtis: „Savo sprendimus pateikti galime vos per 1 darbo dieną. Visada stengiamės pasiūlyti patrauklias finansavimo sąlygas ir maksimalų lankstumą.“
Rinkdamiesi finansuotoją, venkite šių klaidų
Neretai lizingo paslaugų gali prireikti ganėtinai staiga. Galbūt jūsų įmonei reikia naujos transporto priemonės, galbūt IT įrangos, o gal statybinės ar žemės ūkio technikos. Tokie pokyčiai dažnai reikalauja greitos reakcijos, tačiau renkantis finansuotoją, reikėtų stengtis išvengti klaidų.
Dažniausia klaida – pasirenkama neaiškios reputacijos bendrovė. Lizingą siūlo ne tik bankai ar žinomi alternatyvūs finansuotojai, bet ir labai nedidelės, negirdėtos bendrovės. Jeigu randate apie juos argumentuotų neigiamų atsiliepimų, tokio bendradarbiavimo siūlome vengti.
Antroji klaida – sąlygų nežinojimas. Jūs privalote išsiaiškinti kiekvieną bendrovės siūlomą sąlygą ir jas palyginti su kitais pasiūlymais. Didžiulis skubėjimas ir netinkamo sprendimo priėmimas yra trečia dažniausia klaida – neretai verslai tiesiog pasirenka pirmą pasitaikiusį pasiūlymą, kuris, iš tiesų, nėra jiems tinkamiausias. Kiekvienas lizingo paslaugos tiekėjas siūlo skirtingus mokesčius, palūkanų dydį, įvairius paslaugų paketus ir t. t. Kai kurie tiekėjai yra ypač nelankstūs ir tiesiog pateikia pasiūlymą, kurį galite arba priimti, arba atmesti, ir dažna įmonė tiesiog su tuo sutinka. Suprantama, kad kartais sprendimo reikia greitai, tačiau tai nereiškia, kad reikia aukoti savo įmonės finansinį saugumą.
Lizingas – ypač naudinga paslauga smulkiam ir vidutiniam verslui
Taigi, nors lizingu gali naudotis praktiškai bet kurio tipo įmonės, tačiau ši finansavimo paslauga yra naudingiausia būtent mažosioms bendrovėms. Jeigu ieškote finansavimo galimybių arba turite papildomų klausimų, visada galite kreiptis į „SME Finance“ ekspertus, kurie patars, atsakys į jūsų klausimus ir pateiks geriausią galimą pasiūlymą, pritaikytą pagal jūsų įmonės poreikius.