Vis daugiau šalies gyventojų ieškodami naujo automobilio mieliau renkasi mokėti kiekvieną mėnesį fiksuotą kelių šimtų eurų sumą nei iškart atsisveikinti su keliolika ar keliomis dešimtimis tūkstančių, teigia „SME Finance Leasing“ vadovas Tomas Šūmakaris. Tą padaryti padeda sparčiai populiarėjančios automobilių lizingo ir išperkamosios nuomos paslaugos, tačiau anot T. Šūmakario, prieš priimant tokį sprendimą būtina įsigilinti į tam tikras detales, kad vėliau ir vos po keletą šimtų eurų  per mėnesį siekiantys finansiniai įsipareigojimai netaptų netikėtai didele našta.

Atidžiai įvertinkite finansines galimybes

Pirmiausia, labai svarbu žinoti, kokią pajamų dalį tvaru skirti naujam automobiliui bei kokio dydžio kokio dydžio galėtų būti mėnesinė įmoką už automobilį, kad vėliau tai netaptų didesniu rūpesčiu.

„Jeigu automobilis skirtas asmeniniam naudojimui, tuomet įvertinus visas su juo susijusias išlaidas – degalus, draudimą bei priežiūros paslaugas, optimalu būtų skirti iki 20 procentų mėnesinių pajamų.

Tačiau automobiliui esant tokiam, kuris ne tik kainuoja, bet ir prisideda prie pajamų generavimo, nes naudojamas darbo tikslais, jam skirtiną mėnesinių pajamų dalį reikėtų vertinti pagal konkretų atvejį. O atvejų gali būti daug ir labai skirtingų“, – teigia T. Šūmakaris bei priduria, kad siekiant turėti automobilį, rekomenduotina atsižvelgti ne tik į asmeninius finansus, bet ir šeimos ūkio bendrus įsipareigojimus. Jie neturėtų viršyti 40 proc. bendrų pajamų.

Galvodami apie naują automobilį atsižvelkite į galutinį tikslą

Lizingas bei išperkamoji nuoma turi ir panašumų, ir skirtumų, o kuris iš šių variantų galvojant apie trokštamą automobilį būtų naudingesnis, priklauso nuo to, ar norėsite tapti pilnaverčiu transporto priemonės savininku, kai pasibaigs mėnesinių įmokų terminas ir bus sumokėtos visos nustatytos įmokos.

Lizingo atveju įsipareigojama sumokėti visą turto vertę, net jei yra numatyta turto likutinė vertė sutarties termino pabaigoje. Priešingai išperkamosios nuomos atveju, klientas nėra įsipareigojęs įsigyti turtą termino pabaigoje.  

„Lizingo paslauga naudotis patartina, jeigu esate priėmę užtikrintą sprendimą pasibaigus mokėjimų terminui tapti turto savininku. O išperkamąja nuoma verta naudotis tuo atveju, jei dar nesate dėl to tikri, nes sprendimą dėl įsigijimo galėsite priimti po nuomos termino pabaigos ir tas sprendimas nebūtinai turės būti teigiamas“, – pasakoja  „SME Finance Leasing“ vadovas.

Tiek lizingo, tiek ir išperkamosios nuomos atveju, kol asmuo neįvykdo sutartinių įsipareigojimų, jis registracijos pažymėjime ir sutartyje nurodomas ne kaip turto savininkas, o valdytojas.

Likutinė vertė – tai galimybė sumažinti mėnesines įmokas

Anot T. Šūmakario, jeigu norima  sumažinti mėnesines įmokas už automobilį, tokiu atveju  labai pasitarnauja likutinė vertė.

„Automobilio likutinės vertės suma nėra įtraukiama apskaičiuojant automobilio mėnesio įmokas. Dėl to mėnesinės įmokos gali sumažėti per pusę ar net daugiau.

Jeigu rinksitės lizingą, įsipareigosite sumokėti likutinę turto vertę su paskutine įmoka pagal numatytą lizingo mokėjimo grafiką. Išperkamosios nuomos atveju, galėsite automobilį grąžinti arba išsipirkti bei tapti jo savininku“, – mintimis dalijasi „SME Finance leasing“ vadovas.

Kadangi naudojantis išperkamąja automobilio nuoma asmuo termino pabaigoje gali turtą grąžinti, dažnu atveju pasirašomas papildomas automobilio pirkimo sandoris sutarties termino pabaigoje, dar vadinamas „atpirkimu“. Jei nuspręstumėte atsisakyti automobilio po išperkamosios nuomos termino,  tokiu atveju įsipareigojimas nupirkti automobilį atitektų atpirkėjui.

Likutinė vertė lizingo atveju yra nustatoma individualiai, priklausomai nuo sutarties termino ir automobilio paklausos antrinėje rinkoje.

Pasidomėkite, ar prireiks pradinio įnašo

Jeigu nuspręsite už trokštamą automobilį mokėti ne visą sumą iš karto, o dalimis, t.y pasinaudoti lizingo paslauga, turite žinoti, kad Jums gali tekti sumokėti pradinį įnašą dar kitaip vadinamą avansu. 

Tiesa, pasiūlymų įvairovė, kur pradinio įnašo nebereikia, pastaruoju metu sparčiai auga, o tai reiškia, kad ir pasirinkimų, kur apsieisite be pradinio įnašo nepritrūks.

Tuo tarpu Išperkamosios nuomos atveju yra įprasta imti kelių nuomos įmokų dydžio užstatą, kuris, tinkamai įvykdžius įsipareigojimus pagal sutartį, yra sudengiamas su paskutiniais nuomos mokėjimais.

Tomas Šūmakaris „SME Finance leasing“ vadovas