Smulkios ir vidutinės įmonės vis dažniau renkasi lizingo paslaugą kaip alternatyvą paskolai, tačiau ne visada žino, kuri lizingo rūšis jų atveju yra tinkamiausia. Pasak „SME Finance Leasing“ vadovo Tomo Šūmakario, apsispręsti, kokią lizingo rūšį pasirinkti, padės atsakymas į vieną klausimą – ar turtą norite įsigyti, ar nuomotis? Jūsų atsakymas ir nulems, koks finansavimo būdas geriausiai atitiks jūsų poreikius.

Įvertinkite savo poreikius

„Lizingas yra turto įsigijimo sandoris, leidžiantis mokėti už įsigyjamą turtą dalimis ir po visų įmokų apmokėjimo tapti to turto savininku. Veiklos ar ilgalaikė nuoma yra naudojimasis turtu už numatytą mėnesio įmoką, o pasibaigus sutarties terminui, turtą galima grąžinti įmonei arba įsigyti“, pagrindinius skirtumus, į kuriuos reikia atsižvelgti apsisprendžiant dėl lizingo rūšies, įvardina T. Šūmakaris.

Lizingo paslauga verta pasinaudoti, jeigu klientas yra priėmęs sprendimą turtą įsigyti, bet nori mokėti už turtą dalimis. Veiklos nuomos atveju klientas moka nuomos įmokas ir  turi galimybę, bet ne įsipareigojimą, nusipirkti turtą termino pabaigoje.  Todėl tai nėra turto įsigijimo sandoris.

Abiem atvejais,  kol klientas neįvykdo sutartinių įsipareigojimų, finansuotojas yra turto savininkas, o klientas registracijos pažymėjime ir sutartyje nurodomas kaip turto valdytojas. Tai leidžia finansuotojui, kuris kaip garantą turi įkeistą turtą ir  todėl patiria mažiau rizikos,  pasiūlyti klientams patrauklesnes finansavimo sąlygas, lyginant, pavyzdžiui, su paskola.

Kada būtinas pradinis įnašas

Avansas, dar vadinamas pradiniu įnašu, yra papildomas garantas lizingo bendrovei, kuris sumažina finansuojamo turto vertę ir taip mažina turto likvidumo riziką, jeigu klientas taptų nemokus. Pasak bendrovės atstovo, pradinio įnašo dydis priklauso nuo finansuotojo „rizikos apetito“, dalis bankų ir alternatyvių finansuotojų, taip pat ir „SME finance leasing“, finansuoja paklausų turtą antrinėje rinkoje be jokio pradinio įnašo.

Veiklos nuomos atveju klientas neįsigyja turto, todėl avansas už turtą tipiniu atveju nėra mokamas. Rinkoje yra įprasta imti kelių nuomos įmokų dydžio užstatą, kuris tinkamai įvykdžius įsipareigojimus ir pasibaigus sutarčiai yra grąžinamas ar užskaitomas su paskutinėmis įmokomis.

Mėnesines įmokas galima susimažinti

Kalbėdamas apie lizingo privalumus lyginant su paskola, T. Šūmakaris išskiria lizingo su   likutinė verte paslaugą. „Jeigu klientas pageidauja sumažinti mėnesines įmokas už turtą, gali būti numatoma turto likutinė vertė. Klientas įsipareigoja sumokėti likutinę turto vertę su paskutine įmoka pagal numatytą lizingo mokėjimo grafiką“, – paslaugos principą paaiškina „SME finance leasing“ direktorius.

Veiklos nuomos atveju klientas gali turtą grąžinti finansuotojui, todėl dažnu atveju finansuotojas pasirašo papildomą turto pirkimo sandorį dar vadinamą „atpirkimu“. „Jei klientas nuspręstų atsisakyti turto po veiklos nuomos termino, įsipareigojimas nupirkti turtą atitenka atpirkėjui. Likutinė vertė yra nustatoma individualiai, priklausomai nuo sutarties termino ir turto paklausos antrinėje rinkoje. Turto pardavėjas dažnai ir būna atpirkėju, nes geriausiai žino, kiek bus vertas turtas po tam tikro laiko tarpo“, – paaiškina T. Šūmakaris.

Atidžiai skaitykite sudaromą sutartį

„SME finance leasing“ atstovas pataria prieš pasirašant lizingo ar veiklos nuomos sutartį rimtai įvertinti kelis aspektus: „Apsvarstykite, ar turtas tikrai yra reikalingas, įsivertinkite galimybes mokėti įmokas ir numatykite, kaip elgsitės pasikeitus aplinkybėms. Įsipareigojimų nevykdymas gali pakenkti jūsų kredito istorijai, todėl verta į tai žiūrėti atsakingai“. Be to, atidžiai reikėtų vertinti ne tik finansavimo, bet ir sutarties koregavimo ar nutraukimo sąlygas.