Lietuviško kapitalo alternatyvaus finansavimo įmonė „SME Finance“ 2020 m. gavo 7,7 mln. EUR pajamų ir, lyginant su 2019 m., kai pajamos siekė 4,9 mln EUR, jas padidino 57 proc. Dar daugiau (70 proc.) augo paskolų portfelis, kuris 2020 m. pabaigoje siekė 55,1 mln. EUR. ir buvo 22,6 mln. EUR didesnis, nei 2019 metais.

Anot „SME Finance“ vadovo M. Mikalajūno, ženkliam įmonės pajamų ir paskolų portfelio augimui 2020 m. įtakos turėjo daug skirtingų veiksnių, o vienas svarbesnių – vis dažnesnis verslo dairymasis į alternatyvų finansavimą.

„Praėjusiais metais Lietuvos finansavimo rinkoje susidarė tradicinio finansavimo vakuumas. Praktiškai nuo pat Covid-19 pandemijos pradžios Europoje, Lietuva stabiliai vilkosi euro zonos regiono uodegoje pagal bankų paskolų verslui dinamiką. Lietuvos banko skaičiai rodo, kad 2020 m. lapkritį bankų paskolų verslui portfelis Lietuvoje sudarė 7,586 mlrd. EUR, 2020 m. kovą – 8,433 mlrd. EUR, o 2019 m. lapkritį – 8,644 mlrd. EUR. Tai reiškia, kad nuo Covid-19 pandemijos pradžios bankų paskolų verslui portfelis Lietuvoje susitraukė 847 mln. EUR, o lyginant su 2019 m. lapkričiu nuosmukis siekia 1 mlrd. EUR.

Bankams sumažinus rizikos apetitą ir sugriežtinus skolinimo standartus, Lietuvos verslas pradėjo aktyviau žvalgytis alternatyvaus finansavimo galimybių. Todėl 2020 m. buvome aktyvūs alternatyvaus finansavimo rinkos dalyviai ir dėjome daug pastangų naujiems klientams pritraukti. Jeigu 2019 m. „SME Finance“ paslaugomis pasinaudojo 334 klientai, tai 2020 m. šis skaičius siekė jau 820“ , – teigia M. Mikalajūnas.

2020 m. „SME Finance“ finansavimo paslaugomis daugiausiai naudojosi prekybos, gamybos, transporto bendrovės, taip pat paslaugų sektoriaus atstovai. 2020 m. pabaigoje „SME Finance“ finansavimo portfelyje prekybos sektorius turėjo 35 proc. svorį, gamybos sektorius – 23 proc.; paslaugų sektorius – 19,5 proc.; transporto bendrovės – 13,7 proc.

Paskolų portfelį augino investicijos, keitėsi ir paties portfelio struktūra

M.Mikalajūno teigmu, užtikrintai padidinti paskolų portfelio vertę bendrovei leido 2020 m. ypatingai sėkmingai pritrauktos didelės lėšos iš investuotojų.

„2020 m. toliau sėkmingai bendradarbiavome su investuotojais ir pritraukėme 100 mln. EUR, o gautas kapitalas leido mums patenkinti išaugusią alternatyvaus finansavimo sprendimų paklausą tarp mūsų klientų. „SME Finance“ teikia alternatyvaus finansavimo paslaugas verslui nuo 2016 m. – per tą laiką sugebėjome užsiauginti ir užsitarnauti reputaciją tarp investuotojų. Įmonės reputacija leido pritraukti papildomo kapitalo net ir Covid-19 pandemijos metu, o pritrauktą kapitalą efektyviai perskirstėme klientams“, –  teigia jis bei priduria, kad viena esminių investicijų yra Europos investicijų banko (EIB) skirti pinigai.

Praėjusiais metais iš EIB „SME Finance“ gavo 80 mln. EUR finansavimą. Šios lėšos 2021 m. bus panaudotos smulkių ir vidutinių Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmonių sąskaitų finansavimui (faktoringui).

Sulaukus spartaus augimo, 2020 m. gana stipriai pasikeitė „SME Finance“ paskolų portfelio struktūra finansavimo paslaugų atžvilgiu. Jeigu 2019 m. finansavimo portfelyje dominuojančias pozicijas turėjo faktoringo paslaugos, tai 2020 m. faktoringo dalis „SME Finance“ finansavimo portfelyje sumažėjo net iki 27,5 proc.

Pagrindinė priežastis – ženkliai sumažėjęs rizikos draudimo bendrovių rizikos apetitas, o rizikos draudimo bendrovės vaidina svarbų vaidmenį faktoringo finansavimo grandinėje. Faktoringo paslaugoms sumažinus apsukas, atitinkamai buvo pradėtas vystyti verslo paskolų segmentas ir šis sprendimas pasiteisino su kaupu, kadangi ženkliai padidintas bendras finansavimo portfelis lyginant su 2019 m. Iš viso praėjusiais metais verslo paskolos turėjo net 71,3 proc. dalį „SME Finance“ finansavimo portfelyje.

Be to, metų pabaigoje buvo atidaryta dar viena paslaugų linija – įmonėms pradėtos teikti lizingo finansavimo paslaugos. Šiam segmentui 2021 m. „SME Finance“ planuoja skirti itin daug dėmesio.

Augimas – ir dėl aktyvumo valstybės pagalbos verslui finansinėse priemonėse

M.Mikalajūnas atvirauja, kad nors Covid-19 pandemija praėjusiais metais šalies įmonėms atnešė daug žalos, vis tik finansų sektoriuje tai ėmė veikti priešingai. 2020 m. dėl pandemijos keliamų problemų finansavimo poreikis ėmė dar labiau augti, todėl ir finansuotojų vaidmuo tapo dar svarbesniu. Atsižvelgdama į tai, „SME Finance“ pasižymėjo itin aktyviu UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) administruojamų valstybės pagalbos verslui finansinių priemonių įgyvendinimu.

„Mūsų įmonės reputacija, iki Covid-19 pandemijos, sukauptas klientų ratas bei paskolų portfelis leido mums sėkmingai pateikti paraiškas INVEGA administruojamų skatinimo priemonių konkursams. Iš tiesų, pernai buvome labai aktyvūs dalyviai ekonomikos skatinimo priemonėse ir sustiprinome savo bendradarbiavimą su INVEGA. Pavyzdžiui, 2020 m. iš viso pagal priemonę „Alternatyva“ per „SME Finance“ verslui išskolinta 20 mln. EUR – tai yra beveik pusė bendros INVEGA numatytos sumos šiai priemonei, kuri siekia 50 mln. EUR. Mūsų žiniomis, šiuo metu „SME Finance“ yra vienintelis finansuotojas, kuris pilnai išnaudojo jam skirtą priemonės limitą.

Kitas svarbus aspektas – pernai per priemonę „Paskolos labiausiai nuo Covid-19 nukentėjusiems verslams“ iš viso rinkai išdalinome 40 mln. EUR itin pigių skatinimo pinigų. Šios priemonės struktūra yra tokia, kad šie pinigai nėra įtraukiami į „SME Finance“ paskolų portfelį, tačiau mūsų indėlis skolinant šios priemonės pinigus verslui buvo tikrai reikšmingas“ , –  akcentuoja M. Mikalajūnas.

„SME Finance“ vadovo teigimu, prie sėkmingų praėjusių metų būtina priskirti ir savitarnos sistemos vystymą bei tobulinimą, kas taip pat leido užsiauginti ir išsaugoti klientų bazę. 

„Puikiai suprantame, kad pritraukti ir išsaugoti klientus padeda ne tik tinkamos finansavimo opcijos, bet ir aptarnavimo kokybė. Todėl tiek 2019 m., tiek ir 2020 m. investavome į klientams skirtos savitarnos svetainės vystymą bei tobulinimą. 2019 m. į klientų savitarnos sistemą investavome 700 tūkst. EUR, o 2020 m. – kiek daugiau nei 800 tūkst. EUR. Investuotos lėšos leido pagretinti bei automatizuoti finansavimo gavimą mūsų klientams. Girdime daug gerų atsiliepimų, todėl investicijų šio reikalo tobulinimui bei vystymui planuojame skirti ir toliau“ , –  teigia M. Mikalajūnas.

2021 m. „SME Finance“ išsikėlė tikslus ir toliau sėkmingai pritraukinėti investicijas bei padidinti finansavimo portfelį iki 165 mln. EUR per tris Baltijos valstybes. Planuojama daug dėmesio skirti ne tik pozicijų stiprinimui savo šalies rinkoje, tačiau intensyviai plėsti verslą ir Latvijoje bei Estijoje, kuriose alternatyvaus finansavimo rinka taip pat auga sparčiu tempu.

2021 m. mūsų kolektyvas pasiruošęs dar aktyviau dirbti tam, kad padėtų Jūsų verslui augti! Todėl jeigu Jūsų verslas ieško finansavimo sprendimo, nelaukite, kreipkitės į „SME Finance“ jau dabar! Susisiekite su mumis el. paštu [email protected], užpildykite anketą mūsų svetainėje arba tiesiog skambinkite +37063411115. Tarkimės ir priimkime geriausius sprendimus!

[rounded_button link=’https://www.smefinance.eu/finansavimas/gauti-finansavima/’ text=’Gaukite finansavimo pasiūlymą’]