Baltijos šalių nebankinio finansavimo lyderė „SME Finance“ iš investuotojų yra pritraukusi daugiau kaip 100 mln. Eur, todėl pradeda aktyvią savo veiklą Estijoje ir šios šalies smulkiam ir vidutiniam verslui yra pasirengusi pateikti konkurencingus pasiūlymus ir platų finansavimo produktų portfelį: verslo paskolas, faktoringą ir lizingą. Bendrovė siekia tapti rimta alternatyva atsargiai į skolinimą pandemijos akivaizdoje žiūrintiems bankams ir įsitvirtinti pirmaujančiose pozicijose šalies nebankinio finansavimo rinkoje.
Pasak „SME Finance“ vadovo Mindaugo Mikalajūno, Estijos verslas susiduria su panašiais iššūkiais kaip ir Lietuvos ir Latvijos: dėl Covid pandemijos ir neapibrėžtumo bankai sugriežtino skolinimo politiką, sumažino rizikos apetitą ir ėmėsi griežčiau vertinti potencialius klientus. Dėl to dalis įmonių liko atkirstos nuo tradicinio finansavimo. „Ateiname į Estijos rinką, kad šią situaciją pakeistume. Suprantame, kad šiuo metu verslui kritiškai svarbu turėti finansavimo partnerį, priimantį greitus, lanksčius sprendimus. Būtent toks požiūris mums leido įsitvirtinti Lietuvoje ir Latvijoje, o per praėjusius metus savo paskolų portfelį padidinti net 70 proc. iki 60 mln. Eur.“, – teigia M. Mikalajūnas. 2021 m. bendrovė yra užsibrėžusi savo paskolų portfelį per visas tris Baltijos šalis užauginti iki 165 mln. Eur.
Atsakymą dėl finansavimo užklausos „SME Finance“ klientai gaus per vieną dieną, tam pasitelkiami ir dirbtiniu intelektu grįsti rizikos vertinimo algoritmai, naudojimąsi paslaugomis palengvina ir moderni klientų savitarnos sistema. Bendrovės tikslas – kad galutinis klientas mokėtų 5-8 proc. metinių palūkanų, o prieiga prie finansavimo šaltinių taptų paprasta, lengvai prieinama paslauga, o ne iššūkiu.
2020 m. rudenį Europos Komisijos (EK) atliktoje verslo finansavimo prieinamumo apklausa rodė, kad bankų norasEstioje skolinti sumažėjo. Sumažėjęs bankų noras skolinti verslui lėmė, kad šalies bendrovės aktyviai žvalgėsi ir naudojosi alternatyvaus finansavimo galimybėmis. EK apklausoje 20 proc. dalyvavusių Estijos bendrovių teigė, kad naudojosi kitomis paskolų finansavimo galimybėmis. Dar 33 proc. EK apklausoje dalyvavusių Estijos verslo atstovų nurodė, kiti finansavimo būdai jiems yra aktualūs – tai antras rezultatas ES po Maltos (37 proc.)
„Akivaizdu, kad Estijos bendrovės jau dabar aktyviai naudojasi alternatyvių finansuotojų paslaugomis. Raginame priimant finansavimo sprendimus nuo šiol pasitarti ir su „SME Finance“, nes naujas stiprus rinkos žaidėjas visada yra laimėjimas verslui. Augantį alternatyvaus finansavimo poreikį matome visose Baltijos šalyse, tai traukia ir investuotojų dėmesį – rekordinė Europos investicijų banko (EIB) paskola Baltijos šalių verslo stiprinimui tik patvirtina tai“, – pabrėžia „SME Finance“ vadovas. 2020 m. EIB bendrovei suteikė 80 mln. Eur finansavimą. Tai pirma istorijoje tokio dydžio EIB paskola, skirta fintech įmonei. Pasak M. Mikalajūno, pigaus kapitalo pritraukimas išliks vienu svarbiausių prioritetų, nes tai leidžia pasiūlyti mažesnę skolinimosi kainą klientui – lyginant su veiklos pradžia, ji reikšmingai sumažėjo ir šiuo metu yra konkurencinga net ir bankiniams finansavimo pasiūlymams.
Šiuo metu didžiausią dalį, 71,3 proc., „SME Finance“ apyvartos sudaro verslo paskolos, kurios teikiamos su nekilnojamojo turto įkeitimu arba be įkeitimo, apyvartinėms lėšoms finansuoti, taip pat investicijoms į ilgalaikį turtą. Faktoringo produktai sudaro beveik trečdalį, 27,5 proc., bendrovės apyvartos, o nuo 2020 m. pradėtai teikti ir šiuo metu sparčiai augančiai lizingo paslaugai tenka 1,2 proc. apyvartos.