Nebankinio finansavimo bendrovė „SME Finance“ didina paslaugų krepšelį ir pradeda teikti naujas paslaugas – lizingą bei ilgalaikes verslo paskolas.

„Prieš keturis metus veiklą pradėjome kaip sąskaitų finansavimo bendrovė, o prieš du metus pradėjome teikti trumpalaikes paskolas iki 12 mėnesių laikotarpiui. Per tą laiką suteikėme finansavimą už 348  mln. Eur ir pritraukėme strateginių partnerių iš Lietuvos, Jungtinės karalystės ir Pietų Korėjos. Tai suteikė galimybę pradėti teikti daugiau finansavimo paslaugų ir skolinti verslui ilgesniam laikotarpiui – šiuo metu turime 60 mln. Eur, kuriuos esame pasirengę skolinti iki 5 metų laikotarpiui“, –sako Mindaugas Mikalajūnas, „SME Finance“ generalinis direktorius.  

Įmonės vadovo teigimu, nebankinio finansavimo rinkoje įprasta skolinti trumpam laikotarpiui iki vienerių metų, padedant įmonėms išspręsti apyvartinių lėšų klausimą. „Tačiau verslo įmonių poreikiai neapsiriboja trumpalaikėmis investicijomis, pastebime augančią paklausą įvairiam ilgalaikiam finansavimui. Nuo pat sukūrimo pradžios įmonėje dirba daug patyrusių bankininkų, todėl pakanka kompetencijos teikti ilgalaikio finansavimo paslaugas“, – aiškina M. Mikalajūnas.

Jo teigimu, sukauptos investuotojų lėšos šiuo metu leidžia teikti verslo paskolas iki 5 metų laikotarpiui ir iki 5 mln. Eur, derinant įvairių rūšių paskolas: su nekilnojamojo turto užstatais, paskolas apyvartinėms lėšoms ir investicijoms. M. Mikalajūnas pastebi, kad verslo įmonėms svarbi ir galimybė pasinaudoti „Invegos“ priemonėmis: tai pagreitina finansavimo gavimą, palengvina įmonių finansinę naštą –  „Invega” kompensuoja palūkanas ir suteikia įmonėms papildomą garantiją ir paskolas.

Nuo 2018 m. pradžios, kai „SME Finance“ teikia verslo paskolas, pajamų portfelyje šios paslaugos svoris išaugo dvigubai –  nuo 20 proc. iki 40 proc. Iš viso „SME Finance“ suteiktų verslo paskolų portfelis siekia 12 mln. Eur.

Teiks lizingą transporto priemonėmis, įrangai ir žemės ūkio technikai

Kita naujai pradedama teikti „SME Finance“ paslauga – lizingas. Atsižvelgiant į faktoringo bendrovės klientų poreikius, ši paslauga aktyviausiai bus teikiama finansuojant automobilių, mikroautobusų, sunkvežimių, statybinės ir žemės ūkio technikos įsigijimą.

Lietuvos banko (LB) ir Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, lizingas yra viena paklausiausių paslaugų tarp verslo įmonių. 2019 m. pabaigoje bankų paskolų verslui portfelis Lietuvoje siekė 8,4 mlrd. Eur, iš kurių 2,5 mlrd. Eur teko lizingui. „Net 30 proc. visų verslo paskolų Lietuvoje yra išduodami per lizingo instrumentą, – aiškina Aleksandras Izgorodinas, „SME Finance“ ekonomistas. – Skaičiai rodo, kad verslo lizingo rinka Lietuvoje sparčiai auga: jei 2015 m. pabaigoje lizingo portfelis privačiam sektoriui Lietuvoje siekė 1,5 mlrd. Eur, tai 2019 m. gale – jau 2,5 mlrd. Eur.“

Ekonomikos eksperto teigimu, per penkerius metus lizingo portfelis privačiam sektoriui Lietuvoje padidėjo 1 mlrd. EUR, arba 70 proc. „Teigiamai nuteikia ir tai, kad per minėtą laikotarpį lizingo portfelis sparčiai didėjo tarp mūsų tikslinių klientų: pramonės įrangos ir įrengimų segmente išaugo ketvirtadaliu (+83 mln. Eur) ir pasiekė 410 mln. Eur, kelių transporto priemonių segmente išaugo nuo 541 mln. Eur iki beveik 1,3 mlrd. Eur, – pasakoja A. Izgorodinas. – Taigi, šiame segmente fiksuojamas 2,3 karto arba 755 mln. Eur prieaugis. Taip pat, per minėtą laikotarpį lizingo portfelis žemės ūkio sektoriui Lietuvoje išaugo 40 proc. (+60 mln. Eur); o pramonės sektoriuje –  padidėjo 63 proc. arba 129 mln.. Eur. Lizingo portfelis paslaugų sektoriuje išaugo nuo 937 mln. EUR iki 1,8 mlrd. Eur.“

M. Mikalajūnas prognozuoja, kad per vienerius metus ilgalaikės verslo paskolos ir lizingas gali atitinkamai sudaryti 30 – 40 proc. įmonės paskolų portfelyje, o finansuota suma – pasiekti 25 mln. Eur kartelę. „Optimistiškai vertiname galimybes įsitvirtinti ilgalaikių paskolų ir lizingo paslaugų rinkose – šiam žingsniui strategiškai rengiamės ir iš technologinės pusės. Dar šiemet pradės veikti iš esmės atnaujinta klientų aptarnavimo platforma, kuri užtikrins automatizuotą finansavimo suteikimą. Klientai galės savarankiškai kreiptis dėl reikiamo finansavimo ir iš karto gauti atsakymą dėl paskolos suteikimo bei sąlygų, – teigia M. Mikalajūnas. – Į naują savitarnos sistemą investuojame daugiau kaip milijoną eurų ir esame tikri, kad ši investicija į klientų patogumą pasiteisins.“